AURALLE VOITTO VATTENFALL OSAKILPAILUSSA

12.8.2009





Aura voitti Vattenfall seuracupin toisen osakilpailun.

Auran nuoret urheilijat venyivät hienosti 10.8. Oulaisissa pidetyssä Vattenfall seuracupissa.

Auran pisteet 15550

Pyrinnön pisteet 14807

Tulokset:

P11 60m (+3,1)


1.Joonas Kaikkonen Kuivasjärven Aura9,11
2.Joni Heikkinen Oulun Pyrintö 9,19
3.Juha-Matti Broström Oulun Pyrintö 9,31
4.Otto Ikonen Oulun Pyrintö 9,79
5.Konsta Hepo-oja Kestilän K-V 9,89
6.Eero Mannila Raahen Vesa 11,27
Vili Honkakoski Oulaisten Taru dns

T11 60m (+3,8)
 

1.Elina Lampela OP 8,92
2.Sara Rytkönen Kuivasjärven Aura 9,14
3.Ella-Sofia Metsävainio Oulun Pyrintö 9,54
4.Anni Pietilä Kuivasjärven Aura 9,69
5.Milla Rantaeskola Oulaisten Huima 9,71
6.Karoliina Bogdanoff Raahen Vesa 9,79
7.Aliisa Härmä Kestilän K-V 10,77
8.Maarit Pellikka Kestilän K-V 11,22

P13 60m (+1,5)


1.Jere Posti Oulun Pyrintö 8,12
2.Eetu Pihlaja Kuivasjärven Aura 8,37
3.Olli-Oskari Loukkola Oulun Pyrintö 8,72
4.Iivo Virranniemi Raahen Vesa 8,72
5.Miikka Kanniainen Oulun Pyrintö 9,04
6.Joni Leiviskä Kestilän K-V 9,57

T13 60m (+3,2)

1.Veera Karjalainen Oulun Pyrintö 8,40
2.Julia Mustonen Kuivasjärven Aura 8,41
3.Nina Akbaba Kestilän K-V 8,67
4.Petra Räty Raahen Vesa 9,63
5.Suvi Honkakoski Oulaisten Taru 10,15
Elli Uusikylä Oulun Pyrintö dns

P15 100m (+2,8)


1.Janne Törmänen Oulun Pyrintö 12,25
2.Ilari Rautalin Oulun Pyrintö 12,45
3.Teemu Härmä Kestilän K-V 12,53
4.Jere Hölttä Oulun Pyrintö 12,94
5.Joonas Lehtola Oulaisten Huima 12,97
6.Jouka Veijola Kuivasjärven Aura 13,25
7.Miika Virtanen RaahVe 13,83
Jani Leiviskä Kestilän K-V dns

T15 100m (+1,8)


1.Johanna Rajavaara Oulun Pyrintö 12,64
2.Salli Kokkinen Oulun Pyrintö 12,77
3.Heidi Akbaba Kestilän K-V 13,18
4.Eveliina Bogdanoff Raahen Vesa 13,52
5.Meri-Tuuli Mäkinen Kuivasjärven Aura 13,77
6.Emmi Taipaleenmäki Kestilän K-V 14,11
7.Juliaana Sarpola Raahen Vesa 14,23

P11 1000m
1.Kalle Jyrkinen Oulun Pyrintö 3.23,30
2.Roope Kariniemi Oulun Pyrintö 3.38,05
3.Perttu Talvila Kuivasjärven Aura 3.38,26
4.Henri Mäenpää Kuivasjärven Aura 3.47,46
5.Joona Still Kestilän K-V 3.59,25
6.Elias Erkkilä Raahen Vesa 4.09,09

P13 1000m
1.Joonas Sulasalmi Kuivasjärven Aura 3.08,93
2.Sakari Ylönen Oulun Pyrintö 3.15,64
3.Lauri Mannila Raahen Vesa 3.39,57
4.Ossi Miilukangas Raahen Vesa 3.58,17
5.Eetu Hämeenaho Kestilän K-V 4.08,19

T11 1000m
1.Olivia Jokinen Kuivasjärven Aura 3.23,87
2.Julia Karjalainen Oulun Pyrintö 3.32,90
3.Neea Mikkola Oulun Pyrintö 3.53,62
4.Janika Ahola Raahen Vesa 3.59,75
5.Anni Huovinen Kestilän K-V 4.22,81

T13 1000m
1.Hilma Schönberg Kuivasjärven Aura 3.15,20
2.Katariina Liipo Oulun Pyrintö 3.22,69
3.Janina Kuoksa Oulun Pyrintö 3.23,75
4.Katariina Kuoksa Oulun Pyrintö 3.23,89
5.Ida Still Kestilän K-V 3.39,89
6.Wilma Isokääntä Raahen Vesa 3.47,39

P11 4x50m
1.Kuivasjärven Aura 30,45 Joonas Kaikkonen, Perttu Talvila, Pietari Lamminpää, Ossi-Pekka Mäkinen
2.Oulun Pyrintö 31,10 Vili Ikonen, Juha-Matti Broström, Joni Heikkinen,Otto Ikonen
3.Kestilän Kisa-Veikot 33,55 Konsta Hepo-oja, Joona Still, Antti Väänänen, Jere Tervonen
4.Raahen Vesa 37,36 Joonas Ahola, Elias Erkkilä, Eero Mannila, Kasperi Kestilä

T11 4x50m
1.Kuivasjärven Aura 29,84 Iida Pihlaja, Sara Rytkönen, Anni Pietilä, Olivia Jokinen
2.Oulun Pyrintö 29,91 Elina Lampela, Emilia Linna, Julia Karjalainen,Ella-Sofia Metsävainio
3.Raahen Vesa 32,57 Karoliina Bogdanoff, Veera Möttönen, Ninni Sallinen, Janika Ahola
4.Kestilän Kisa-Veikot 36,66 Aliisa Härmä, Jenna Helander, Maarit Pellikka, Anni Huovinen
5.Raahen Vesa 2   37,89 Pinja Hirsikorpi, Elviira Kortessalo, Emmi Erkkilä, Malviina Kortessalo

M17 1500m
1.Toni Lempinen Kuivasjärven Aura 4.11,40
2.Juhani Svanberg Oulun Pyrintö 4.15,58
3.Sami Sovio Raahen Vesa 4.57,77
Sakari Niskala Kestilän K-V dnf

N17 1500m
1.Katja Korpela Raahen Vesa 5.08,75
2.Heidi Vakkuri Oulun Pyrintö 5.08,97
3.Jenna Lempinen Kuivasjärven Aura 5.11,07
4.Leena Kärki Kuivasjärven Aura 5.14,94

P15 2000m
1.Miika Eskuri Kuivasjärven Aura 6.07,74
2.Aapo Erkkilä Raahen Vesa 8.06,60
Esa Runtti Kestilän K-V dns

T15 2000m
1.Silja Kauppinen Kuivasjärven Aura 6.58,27
2.Johanna Laamanen Oulun Pyrintö 7.45,11
3.Anni Huuha Oulaisten Huima 8.08,40
4.Jenni Still Kestilän K-V 8.15,21
Mira Taulavuori Oulun Pyrintö dns
Julia Korpela Raahen Vesa dns

P13 4x100m
1.Kuivasjärven Aura 52,99 Joonas Sulasalmi, Eetu Pihlaja, Teemu Karhapää, Aki Väisänen
2.Oulun Pyrintö 53,85 Olli-Oskari Loukkola, Jere Posti, Miro Haataja, Sakari Ylönen
3.Raahen Vesa 1.02,41 Lauri Mannila, Sauli Selkälä, Ossi Miilukangas, Iivo Virranniemi
4.Kestilän Kisa-Veikot 1.02,57 Joni Leskinen, Eetu Hämeenaho, Osman Akbaba, Simo Härmä

T13 4x100m
1.Oulun Pyrintö 53,98 Rosa Karppinen, Vilma Silvamaa, Veera Karjalainen, Katariina Liipo
2.Kuivasjärven Aura 54,24 Hilma Schönberg, Julia Mustonen, Annukka Kosamo, Oona Heikkinen
3.Kestilän Kisa-Veikot 56,44 Miisa Tenno, Nina Akbaba, Annemari Hepo-oja, Ida Still
4.Raahen Vesa 1.03,16 Emilia Raappana, Wilma Isokääntä, Katri Mikkonen, Petra Räty

P15 4x100m
1.Oulun Pyrintö 49,27 Janne Törmänen, Ilari Rautalinen, Jere Hölttä, Joel Hurskainen
2.Kestilän Kisa-Veikot 53,18 Sakari Niskala, Aatu Hämeenaho, Jaakko Leinonen, Teemu Härmä
3.Kuivasjärven Aura 53,75 Niko Nissinen, Miika Eskuri, Niko Kaarlela, Jouka Veijola
4.Raahen Vesa 1.04,45 Aku Suorsa, Otto Miilukangas, Aapo Erkkilä, Miika Virtanen

T15 4x100m
1.Oulun Pyrintö 51,77 Enna Hassinen, Salli Kokkinen, Milja Jylhänniska, Johanna Rajavaara
2.Kestilän Kisa-Veikot 53,78 Emmi Taipaleenmäki, Jenni Still, Kaarin Ojala, Heidi Akbaba
3.Kuivasjärven Aura 55,29 Linda Korhonen, Meri-Tuuli Mäkinen, Henriikka Könönen, Elina Pehkonen
4.Raahen Vesa 57,92 Nea Hirsikorpi, Eveliina Bogdanoff, Julia Korpela, Juliaana Sarpola

M17 kolmiloikka
1.Sami Kallio-Kokko Kuivasjärven Aura 11,03 (-1,4)
2.Henry Haataja Oulun Pyrintö 10,93 (-2,9)
3.Jani Leiviskä Kestilän K-V 9,21 (-2,3)
4.Juho Miilukangas Raahen Vesa 8,69 (-4,0)

N17 kolmiloikka
1.Iida Luoto Oulun Pyrintö 11,00 (-1,9)
2.Saara Hiltunen Kuivasjärven Aura 10,16 (-2,7)
3.Kaisa Klemetti Kuivasjärven Aura 9,36 (-2,6)
4.Paula Mikkonen Raahen Vesa 8,90 (-0,9)
5.Heidi Kemi Kestilän K-V 8,64 (-1,3)
Pauliina Meskus Oulun Pyrintö dns

T13 korkeus
1.Mari Sova Kuivasjärven Aura 148
2.Vilma Silvamaa Oulun Pyrintö 140
2.Annemari Hepo-oja Kestilän K-V 140
4.Annukka Kosamo Kuivasjärven Aura 135
5.Sandra Laulumaa Oulaisten Huima 130
5.Katri Mikkonen Raahen Vesa 130

P13 korkeus
1.Simo Härmä Kestilän K-V 145
2.Joni Nissinen Kuivasjärven Aura 135
3.Miro Haataja Oulun Pyrintö 130
4.Jussi Mehtälä Merijärven Kestävä 120
Tuomas Määttä Oulun Pyrintö dns

T11 pituus
1.Iida Pihlaja Kuivasjärven Aura 410
2.Veera Möttönen Raahen Vesa 379
3.Emilia Linna Oulun Pyrintö 378
4.Ninni Peltokorpi Raahen Vesa 324
5.Jenna Helander Kestilän K-V 291
6.Emmi Erkkilä Raahen Vesa 276

T15 seiväs
1.Enna Hassinen Oulun Pyrintö 280
2.Henriikka Könönen Kuivasjärven Aura 250
3.Kaarin Ojala Kestilän K-V 240

P11 pituus
1.Vili Ikonen Oulun Pyrintö 400
2.Juuso Syrjälä Oulun Pyrintö 391
3.Pietari Lamminpää Kuivasjärven Aura 380
4.Ossi-Pekka Mäkinen Kuivasjärven Aura 357
5.Kasperi Kestilä Raahen Vesa 353
6.Antti Väänänen Kestilän K-V 334
7.Tommi Brusin Pyhäjoen Wirta 315

P15 seiväs
1.Matias Barsk Oulaisten Huima 240
2.Niko Nissinen Kuivasjärven Aura 220
2.Aku Suorsa Raahen Vesa 220
4.Teemu Tohola Merijärven Kestävä 210
5.Aatu Hämeenaho Kestilän K-V 200
5.Tuomas Määttä Oulun Pyrintö 200

P11 keihäs
1.Jani Järvikivi Kuivasjärven Aura 25,35
2.Tommi Brusin Pyhäjoen Wirta 25,13
3.Jere Tervonen Kestilän K-V 20,06
4.Miro Ahola Oulun Pyrintö 19,18
5.Joonatan Dahl Oulun Pyrintö 18,32
6.Joonas Ahola Raahen Vesa 15,81
Ville Koskinen Kestilän K-V dns

P15 kuula
1.Matti Sivonen Kuivasjärven Aura 19,20
2.Joel Hurskainen Oulun Pyrintö 12,39
3.Miikka Sipilä Kuivasjärven Aura 11,09
4.Teemu Tohola  Merijärven Kestävä 10,47
5.Jaakko Leinonen Kestilän K-V 10,35
6.Miikka Isokääntä Raahen Vesa 7,58

T15 kuula
1.Milja Jylhänniska Oulun Pyrintö 9,74
2.Heli Seppänen Kestilän K-V 9,41
3.Enni Hietapelto Oulun Pyrintö 8,80
4.Hanna Kallio Kuivasjärven Aura 8,36
5.Annika Wimmer Kuivasjärven Aura 7,73
6.Elina Pehkonen Kuivasjärven Aura 7,53
7 .Nea Hirsikorpi Raahen Vesa 7,30

T11 keihäs
1.Milla Koski-Vähälä Lumijoen Lumiukot 27,11
2.Malviina Kortesalo Raahen Vesa 18,85
3.Pinja Hirsikorpi Raahen Vesa 17,03
4.Janica Korhonen Kuivasjärven Aura 16,05
5.Laura Rantonen Kestilän K-V 13,37
6.Elviira Kortesalo Raahen Vesa 11,17
7.Laura Jyrinki Kuivasjärven Aura 9,31
Katri Mikkonen Oulun Pyrintö dns

P13 kuula
1.Aki Väisänen Kuivasjärven Aura 10,49
2.Osman Akbaba Kestilän K-V 9,90
3.Sauli Selkälä Raahen Vesa 9,29
4.Jyri Isokääntä Merijärven Kestävä 8,57
5.Niko Tohola Merijärven Kestävä 8,45
6.Kasperi Pulkkinen Kempeleen Kiri 8,39
7.Sami Brusin Pyhäjoen Wirta 8,32
8.Jyri Kangasharju Oulun Pyrintö 8,14
9.Jussi Mehtälä Merijärven Kestävä 8,03
10.Ville Vesa Kempeleen Kiri 7,43

M17 kiekko
1.Antti Korhonen Oulun Pyrintö 47,55
2.Ville Kaikkonen Kuivasjärven Aura 27,66
3.Valtteri Rantonen Kestilän K-V 23,75
4.Ossi Koponen Kuivasjärven Aura 21,86
5.Ville Sarkkinen Raahen Vesa 20,40

N17 kiekko
1.Maria Kaikkonen Kuivasjärven Aura 30,70
2.Henna Jylhänniska Oulun Pyrintö 22,53
3.Irga Paulin Raahen Vesa 18,91
4.Krista Suihkonen Kestilän K-V 15,82

T13 kuula
1.Jutta Laamanen Oulun Pyrintö 8,99
2.Katariina Kätkä Oulaisten Taru 8,44
3.Emilia Raappana Raahen Vesa 8,44
4.Minna Raudaskoski Kuivasjärven Aura 8,07
5.Maria Wimmer Kuivasjärven Aura 7,68
6.Miisa Tenno Kestilän K-V 7,33
7.Annika Knuutila Oulaisten Huima 6,55