AURALLA HIENO SM-KISA VIIKONLOPPU

23.8.2009



Toni ja Henri ottivat yhteensä kolme kultaa ja yhden hopean 16-17v ja 22v SM-kisoissa.

Toni Lempinen rohmusi 2 kultaa 17v sarjan SM-kisoissa. Perjantaina voitto tuli 3000m:n juoksussa ajalla 9.05,17. Lauantaina juostiin 800m:n alkuerät ja sunnuntaina 800m:n finaali, jonka Toni voitti ajalla 1.58,21.

Voitot tietävät Tonille nuorten Suomi-Ruotsi maaottelumatkaa Göteborgiin.

22v SM-kisoissa käytiin kuulassa tiukka kamppailu vanhojen kilpailukumppaneiden välillä. Voiton lopulta vei seuramme urheilija Henri Pakisjärvi tuloksella 17.06. Niko Hauhian tulos 17.01.

Henri otti hienosti hopeaa kiekossa tuloksella 50.14.

Muita pisteille yltäneitä urheilijoita:

Jenna Lempinen N16 3000m viides ajalla 11.17,26.

Auralaisten tulokset: 

16-17v Seinäjoki

M17 3000 m
  1. Toni Lempinen                           1992 KuivAu            9.05,17
  2. Kalle Keskipoikela                      1992 LapLu             9.06,05
  3. Ville Heikkilä                          1992 LammSä            9.07,23
  4. Martti Siikaluoma                       1992 KangKi            9.11,32
  5. Markus Hämäläinen                       1992 HamPo             9.12,96
  6. Jani Ylisaukko-oja                      1992 LapLu             9.20,82
  7. Joel Holma                              1992 JyväskKU          9.21,95
  8. Taneli Hakkarainen                      1992 ViipU             9.22,74
  9. Erik Haajanen                           1992 IngåIF            9.45,69
10. Jaakko Laakso                           1992 TampPy            9.57,06
11. Mika Lammi                              1992 KauhajKa          9.59,73
12. Aregaw Kujansuu                         1992 TeivoSt          10.01,82
13. Mortti Lehtonen                         1992 KouvU            10.16,40
14. Heikki Olli                             1992 VirolSa          10.19,75
15. Joni Parviainen                         1992 JärvPa           10.47,75

M17 800 m
  1. Toni Lempinen                           1992 KuivAu            1.58,20
  2. Aki Haiko                               1992 RekRai            1.58,63
  3. Juhani Svanberg                         1992 OulPy             1.59,48
  4. Jussi Huuskonen                         1992 JyväskKU          2.01,35
  5. Antti Mustalahti                        1992 EspTa             2.01,97
  6. Henri Rantajärvi                        1992 AlatPi            2.02,24
  7. Janne Moilanen                          1992 PudU              2.04,61
     Teemu Lankinen                          1992 NoormNo               DNS

N16 3000 m
  1. Anette Haukilahti                       1993 AlatPi           10.33,71
  2. Emmi Karru                              1993 RaisKu           10.43,31
  3. Anne Pentinmäki                         1993 JalasjJa         10.48,14
  4. Camilla Richardsson                     1993 VasaIS           10.50,50
  5. Jenna Lempinen                          1993 KuivAu           11.17,26
  6. Janita Anttila                          1993 TurWei           11.20,20
  7. Viivi Rantanen                          1993 NummKip          11.22,22
  8. Catarina Riutta                         1993 EspTa            11.24,64
  9. Viivi Ollila                            1993 KU-58            11.35,35
10. Sanni Massinen                          1993 JalasjJa         11.36,22
     Pauliina Martikainen                    1993 HKV                   DNF

M16 Korkeus
  1. Jussi Ala-Laurinaho                     1993 LoimLei               200
         184 187 190 192 194 196 198 200 205
           O   -   O   -  XO   O   O   O XXX
  2. Ville Rämänen                           1993 ViStart               196
         181 184 187 190 192 194 196 198 200
           O   O   O   O  XO   -   O  X-  XX
  3. Panu Saramäki                           1993 MultJy                187
         170 175 178 181 184 187 190
           O   O   O   O XXO  XO XXX
  4. Vili Haara                              1993 KurikRy               187
         175 178 181 184 187 190
           O   -   O   O XXO XXX
  5. Tommi Silvennoinen                      1993 EsboIF                184
         170 175 178 181 184 187
           O   O   O   O  XO XXX
  6. Markus Kaurto                           1993 ValkHa                181
         181 184 187
           O XX-   X
  7. Valtteri Arponen                        1993 LoimLei               178
         175 178 181
         XXO   O XXX
  8. Tomi Nieminen                           1993 KanksLei              178
         160 170 175 178 181
           O   O   O  XO XXX
  9. Vili Tasala                             1993 KuivAu                175
         170 175 178
          XO  XO XXX

10. Ville Rajala                            1993 AlajA                 170
         160 170 175
           O XXO XXX
11. Julius Rajamäki                         1993 ImU                   160
         160 170
           O XXX
Kilpailun ulkopuolella
     Jouni Lehtinen                          1993 TampU                 160

22v Pori

M22 Kuula
  1. Henri Pakisjärvi                        KuivAu              17,06
              X  15,97      X      X  16,76  17,06

  2. Niko Hauhia                             KarhU               17,01
          15,51  16,80  16,43      X      X  17,01
  3. Tomas Söderlund                         IFRaseb             16,23
          16,17  15,84      X      X  16,01  16,23
  4. Joni Mattila                            HimU                16,23
          15,99  15,92  15,93  16,01  16,04  16,23
  5. Reima Haapakoski                        NivU                15,98
          15,52  15,04  15,70  15,80  15,98  15,45
  6. Jani Santala                            HimU                15,83
          15,56  15,72  15,83  15,37      X      X
  7. Hannu Jalonen                           ParkU               15,32
              X  15,17      X  14,59  15,32      X
  8. Mikko Heikkilä                          PellPo              15,29
          15,27  15,29      X      X      X      X
  9. Jussi Tukeva                            ÄhtU                14,86
          14,74  14,86  14,75      
10. Joachim Koivu                           IFLänken            13,72
          13,72      X      X    

M22 Kiekko
  1. Joni Mattila                            HimU                53,06
          51,74      X  53,06      X      X      
  2. Henri Pakisjärvi                        KuivAu              50,14
          41,31  48,60  50,14  48,73      X  44,46
  3. Reima Haapakoski                        NivU                48,33
          45,52      -  48,05  47,99      X  48,33
  4. Sami Itani                              JyväskKU            46,10
          41,79      X  44,11  45,64  46,10  45,18
  5. Niko Hauhia                             KarhU               45,35
              X  39,27  41,71      X      X  45,35
  6. Kim Sarin                               IFVom               44,74
              X  41,85  42,49  44,74  41,97
  7. Tomas Söderlund                         IFRaseb             41,95
              X      X  41,95  40,52      X  38,93
  8. Juhani Pyhäranta                        MynämI              40,80
              X  40,80      X      X      X      X
  9. Mikko Heikkilä                          PellPo              40,69
              X      X  40,69
10. Henri Landvik                           PargIF              39,89
          38,80  38,66  39,89      
11. Jussi Saarimäki                         NurmU               39,66
              X      X  39,66
12. Ville Jääskeläinen                      JyväskKU            36,97
          36,28      X  36,97                        
Karsinta
  1. Joni Mattila                            HimU                51,41
          51,41      -      -
  2. Henri Pakisjärvi                        KuivAu              46,35
          46,35      -      -

  3. Reima Haapakoski                        NivU                45,86
          45,86      -      -
  4. Henri Landvik                           PargIF              42,03
          38,74  42,03      -
  5. Niko Hauhia                             KarhU               41,72
          41,72      -      -
  6. Tomas Söderlund                         IFRaseb             41,33
          41,33      -      -
  7. Sami Itani                              JyväskKU            41,09
          41,09      -      -
  8. Mikko Heikkilä                          PellPo              40,87
              X  40,87      X
  9. Ville Jääskeläinen                      JyväskKU            40,44
              X  39,88  40,44
10. Juhani Pyhäranta                        MynämI              38,74
              X      X  38,74
11. Jussi Saarimäki                         NurmU               38,69
              X  38,69      X
12. Kim Sarin                               IFVom               38,38
              X      X  38,38
13. Jani Santala                            HimU                38,16
              X  37,00  38,16
14. Tuomas Ojala                            KokemKV             36,98
              X  32,95  36,98
15. Jesse Jokinen                           SysmSi              35,76
              X      X  35,76
16. Johan Enberg                            VasaIS              33,06
          33,06      X  32,28