Aura palkitsi urheilijoitaan

7.12.2014

Osa palkituista urheilijoista.
Osa palkituista urheilijoista.

Aura palkitsi menestyneitä ja muita urheilijoitaan

Aura palkitsi parhaat urheilijat ym. Auranmajalla 9.11 pidetyssä tilaisuudessa.

 

Paras urheilija:Essi Lindgren

Paras naisyleisurheilija: Essi Lindgren

Paras nuori yleisurheilija: Viljami Vuorre

Vuoden aikuisurheilija: Riikka Tulppo

Valmentaja: Anne Karvinen-Poutanen

Vuoden ohjaaja: Jari Stång

Kehittyjä: Viljami Vuorre

Sisupussi: Annika Kylmänen

Toimitsija: Juha Myllyaho

 

Palkittiin myös Suomen tilastoissa 30 parhaan joukossa olleet (viralliset lajit):

 

8v

Ronni Mäntyranta 60m 28.

Jesse Korhonen 4-ottelu 4., 3-ottelu 18.,1000m 18. korkeus 25., 

 

9v

Konsta Rutanen  150m 11., 3-ottelu 11., korkeus 15,  40m 19., pituus 21., kävely 22.

Pauliina Autti pituus 24

 

T10

Laura Loponen  pituus 1., 60m aj. 2.,  3-ottelu 3., 3-loikka 4., 4-ottelu 4., 60m 7. 150m 8., korkeus 12., kuula 19.

Malla Montell 60m aj. 14. 3-ottelu 18., korkeus 27.,

Laura Markuksela  4-ottelu 12., 60m aj., 22, korkeus 24., pituus 26.,

 

P11

Otto Turunen 60m aj. 27.

Eeli Pehkonen kiekko 27., moukari 9., keihäs 26.,

 

P12

Veeti Kokkonen 60m 27.

Ville Myllyaho kiekko 6., keihäs 7., 5-ottelu 11., moukari 13., kävely 14., kuula 22.,  200m aj. 23.,

 

T12

Sonja Stång 60m aj. 1,  200m aj. 2, 60m 3., 4-ottelu 7., 3-loikka 7.  pituus  8., 200m 8., 5-ottelu 8.,  korkeus 31.

Sofia Lindholm  200m 5., 60m aj. 5., 4-ottelu 5., 5-ottelu 6., pituus 15., 200m aj. 19,  60m 23.,

Fanni Rousu kävely 21.,

 

P13

Joonas Karppinen kuula 7.,

 

P14

Viljami Vuorre 1500m esteet 2, 2000m 2., 800m 14.,

 

T14

Rebekka Suni 100m 26.,

 

T15

Katriina Autti 5-ottelu 8 .korkeus 15., 300m aj. 16., 300m 29.,

 

16v

Annika Kylmänen 100m aj., 2.,  400m aj. 6. pituus 11.,

Olivia Jokinen 400m 4., 400maj. 8., 800m 16.,

 

17v

Henriikka Könönen seiväs 3.(1. 17v)

Maria Wimmer moukari 8.  (5. 17v)

 

P19

Birhan Pieskä 200m 4., 100m 8., 400m 8.,

 

T19

Saara Hiltunen 3-loikka 16., 100m aj. 24,

 

P22

Matti Sivonen kuula 2., kiekko 3., moukari 12, keihäs 22.,

Sami Kallio-Kokko 100m 24.

 

Miehet/naiset

Matti Sivonen kuula 4. kiekko 11.,

Birhan Pieskä 200m 28.

Annika Kylmänen 100m aj. 17

Henriikka Könönen seiväs 7.

Essi Lindgren 3-loikka 4.

 

Lisäksi palkittiin A-luokan tehneet urheilijat (jos ei muuta palkintoa):

Hanna Meissner 12v 3-loikka

Jasmin Männistö 14v 80m aj.

Elina Männikkö 12v kiekko

Jonne Kemppainen 12v 60m

Jatta Nurmela 10v 3-ottelu

 

Myös "hymyt" jaettiin esim. iloisesta ilmeestä, uhrautuvaisuudesta ja muusta positiivisuudesta.

Jasmin Ahola (uhrautuvaisuus)

Riina Lindroos (uhrautuvaisuus)

Nea Rantakangas (yrittelijäisyys)

Anniina Putkonen (yrittelijäisyys)

Anna Okkonen (positiivisuus)

 

Muistettiin "ruskeilla" kirjekuorilla SM-mitalisteja.